Kendi Pilates Egzersiz Programınızı Oluşturun

Özel Pilates dersleri alarak bir eğitmenle çalışmak veya videodan izleyerek yapmak güzel birşey, ancak kendiniz için bir egzersiz programını nasıl tasarlayacağınızı bilmek, pilateste hedeflediğiniz yere ulaşmanın en iyi yollarından biridir. Birkaç temel ipucu ile nerede olursanız olun etkili bir antrenman oluşturabilirsiniz.
Güvenli, etkili ve sonuç odaklı kişisel egzersiz programınızı hazırlayabilmek için aşağıdaki yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Plan yapın

Tek başına bir antrenmana başladığınızda, o anda aklınıza gelen egzersizi doğaçlama olarak yapmak cazip gelebilir. Bununla birlikte, pilates yapmaya başlamadan önce, yapacağınız çalışmanın ana hatlarını belirlerseniz (bir kağıda yazmanızı tavsiye ederiz), doğaçlama yapacağınız egzersize göre çok daha programlı ve etkili bir antrenman hazırlamış olursunuz.

Kendinize bir egzersiz günlüğü tutarsanız, antrenman programınıza hem daha motive başlarsınız hem de gözlemlediğiniz gelişiminize göre programınızı yenileyebilirsiniz. Pilates yaparken vücudunuzun özellikle hangi bölgelerini hedefliyorsanız programınızı ona göre hazırlamaya özen gösterin.

Isınma ve Odaklanma

İyi bir antrenmanın başlangıcı, ortası ve sonu vardır. Antrenmanınızın başında, amacınızı belirlemek, nefesinizi yönetebilmek ve yapacağınız çalışma için zihninizi ve bedeninizi senkronize etmek için bir dakika ayırın.
Vücudunuzu ısıtmak için, mümkün olduğunca kolay olan egzersizleri ve esnemeleri seçin. Daha sonra zaten bu ısınma hareketlerinin daha fazla zorlayan versiyonlarını antrenmanınızda yapacaksınız. Buradaki amaç, vücudunuzun yapacağınız çalışmaya uyum sağlaması ve kaslarınızı gevşetmeniz ama aşırıya kaçmamanız.
Pilates ilkelerini de gözden geçirmek isteyebilirsin: odaklanma, konsantrasyon, kontrol, hassasiyet, nefes ve akış.

Yorum yapın