Pilates topu ile yapılacak hareketler

Pilates topu üzerinde denge de durmak çok önemli. Denge de durmak hareketlerin doğru yapılmasına da yardımcı olacaktır.

Pilates topu üzerine oturun ‘C’ pozisyonu alın. Bu pozisyonla kollarınızı ileri doğru itecek ve karnınızı içeri çekeceksiniz. Başınızı öne doğru eğin ve göbeğinize bakın. Pilatesin temel aracı dengede durmak. Pilates topu üzerinde dengeli durmak için topun üzerinde sırtınız dik bir şekilde oturun bacaklarınızı omuz genişliğinde açın. Belinizi sabit tutarak gögüs kısmınızı döndürerek sağ dönün ortaya gelin nefes alın sola dönüp nefes verin.

8’er kez hareketi tekrar edin. Daha sonra 15’e çıkartabilirsiniz hareketleri.

Yan bölgelerinizi pilates topu ile esnetmek için;

Omuzlarınızı gevşeterek dik pozisyonda oturun. Topu elinize alın ve yana doğru eğilin. Bu arada nefes verin. Diğer tarafa da aynı hareketi yapın.

Vücut esnetme hareketi;

Dizlerinizin üzerine otun pilates topu ile öne doğru eğilin. İçinizde 15 e kadar sayın bu şekilde bekleyin. Diğer esneme hareketi is epilates topunun üstüne sırt üstü uzanın. Kendinizi iyice gerin.

Popo sıkılaştımak için yapılacak hareket;

Pilates topunun üzerine arkadan gelecek şekilde tek ayağınızı koyun ve öne doğru çömelin. Çömelip alçalırken nefes verin.

Kalça hareketi;

Sırt üstü yatın ve pilates topunu bacaklarınızın altına alın. Topu kendinize doğru çekerek kalçanızı kaldırın. Bu arada nefes verin.

Bacak hareketleri;

Pilates topunun üzerine karnınızın geleceği şekilde uzanın. Ellerinizle yerden destek alın ve bacaklarınızı iki tarafa doğru açın. Nefes alarak bacaklarınızı açın kapatırken nefes verin.

Daha sonra ileri doğru uzanın ayaklarınız pilates topunun üzerinde kalsın. Bacağınızı yukarı doğru kaldırın. Son noktaya kadar zorlayın.

Göbek hareketi;

Sırt üstü yatın ayaklarınız pilates topunun üstünde olsun. Göbeğinize bakarak kalkmaya çalışın. Kalkarken nefes verin. Yarım mekik şeklinde hareketi tekrarlayın.

Daha sonra tam mekik şeklinde hareketi yapın. 15 set şeklinde yaptığınız bu hareketlerde zorlandığınız zaman ara verin.

Pilatesi diğer sporlardan ayıran özelliği kasları genişletip açmasıdır. Pilates yapmadan önce bir uzmana danışabilirsiniz. Evde rahatlıkla uygulayabilirsiniz. İnternet üzerinde pilates proğramlarını açıp daha kontrollü hareketler yapabilirsiniz. İlk pilatese başlıyorsanız eğer kendinizi yormayın. Hareketleri yavaş yavaş yapın. Kendinizi zorlamayın.

Yorum yapın