Kolay kilo vermenin pratik yolları

Kadınların genel sorunlarından biri de kilo problemidir. Yaş ilerledikçe kilo almak daha kolay kilo vermek daha zor oluyor. Metabolizmanız ne kadar yavaşlarsa o kadar daha hızlı kilo almaya başlarsınız.

Sağlıklı beslenme her zaman daha fit ve sağlıklı olmanızı sağlayacaktır. Bunun için dikkat etmeniz gereken noktalar vardır.

Yapılan araştırmalar her 4 yılda istemeden de olsa 2 kilo alındığını ortaya koydu. Peki bu durumda ne yapmak gerekiyor? Her yıl istenmeyen kiloları önlemek için yapmanız gereken ve kolay zayıflamanızı sağlayacak 10 pratik yol;

SU İÇME ORANINIZI ARTTIRIN

Su içmek her zaman kalori yakımını olumlu yönde etkiler. Su içmek mide ile beyin arasında kontak kurarak tokluk hissi vermesini sağlar. Spor yaparken özellikle susamayı beklemeden devamlı su içmek gerekir.

KAS YAPIN

Kaslar kalori yakmanıza oldukça faydalıdır ve daha hızlı yağ yakmanızı sağlar. Kaslı bir vücut kalori yakımını arttırır. Yaptığınız egzersizlerle elde ettiğiniz kasların bir avantajı metabolizmanızın hızlanmasını sağlamak.

ISITICILARDAN UZAK DURUN

Yapılan bir araştırma ilginç bir sonucu ortaya çıkartıyor. ! 0 gün soğuk odada tutulan gençlerin 3 saatte fazladan 250 kalori yaktığını ortaya koymuş. Bu çalışma saunaya girerek kilo kaybetmeye çalışmanızın anlamsız olduğunu söylüyor. Sauna, belinize sardığınız streçler sadece vücuttaki sudan kaybetmenizi sağlıyor. Giden yağ değil su oluyor.

GÜNDE 7 SAAT UYUYUN

Uykunuz yeterli olmadığında kilo almanız artacaktır. Uykusuzluk stres hormonlarını harekete geçirecektir. Yeterli uyku almadığınızda vücut sabah uyandığınızda tatlı isteği ile uyanacaktır. Yeterli uykunuzu alın ve öyle egzersize başlayın.

BOL BOL D VİTAMİNİ ALIN

Yapılan bir çok çalışma D vitamin eksikliğiyle obezitenin ilişkili olduğunu saplamıştır. D vitamin güneşle elde edilen bir vitamindir. D vitamin kes metabolizması için gerekli olan bir vitamindir.

PROTEİN TÜKETİN

Bir çok insan günlük alması gereken proteinin altında protein almaktadır. Yeterli protein için yağsız balık, yağsız yoğurt, yumurta ve beyaz et gibi gıdaları ana öğünlerinizde eksik etmemeniz gerekiyor.

HAREKETSİZ YAŞAMAYIN

Günlük yaşantınızda asansörü kullanmayın. Mümkün olduğunca merdiven kullanmaya özen gösterin. Hareket etmek için her fırsatı değerlendirin. Yürüyüş yapmaya zamanınız yoksa eğer masa başından her saat başı kalkın ve 5 dakika yürüyün. Küçük hareketler bile zayıflamanıza fayda sağlayacaktır.

YEŞİL ÇAY TÜKETİN

Yeşil çay metabolizmayı hızlandırarak kilo vermenize yardımcı olacaktır. Yeşil çayı yatmadan en geç 8 saat önce içmiş olun. İçinde bulunan kafein uykunuzun kaçmasına neden olabilir. Günde en fazla 2 veya 3 fincan yeşil çay tüketin.

SAĞLIKLI ARKADAŞLAR EDİNİN

Arkadaşlar size etkileyecektir. Sağlıklı yaşam süren arkadaşlarınızla aynı ortamda bulunmak sizinde sağlıklı yaşam için adım atmanızı sağlayacaktır. Obez arkadaşlara sahip olanların yüzde 57 si daha fazla obezite riski taşımaktadır.

Yorum yapın