Zayıflamak için yapılacak egzersizler

Kadınların ve erkeklerin en büyük sorunlarından biri fazla kilolardır. Spor salonuna harcayacak paranız yoksa kendiniz düzenli program belirleyerek evde de rahatlıkla zayıflayabilirsiniz.

Zayıflamanın birinci kuralı düzenli beslenmeden geçmektedir. Beslenme alışkanlığınızı düzene koyduğunuz da yanında yapacağınız hareketlerle zayıflamanız mümkün olacaktır. Zayıflamak istediğiniz bölgeye yönelik yaptığınız hareketler daha hızlı fit sıkı bir vücuda sahip olmanızı sağlayacaktır.

Egzersiz hareketlerine başlamadan önce yarım saat kadar yürüyüş yapıp ısınmanız gerekiyor. Isınmadan egzersiz hareketlerini yapmanız doğru olmaz. 2 hafta boyunca yağlanma olan bölgenize çalışın. Çünkü yağlanmanın olduğu bölge diğer bölgelere göre daha zor zayıflar. Daha sonra genel hareketlere geçebilirsiniz. Düzenli olarak yapacağınız egzersizler sayesinde kısa sürede sıkı bir vücuda sahip olabilirsiniz.

Göbek bölgesi için mekik hareketi

mekik-cekme-hareketiGöbek eritmek için en ideal hareket mekik hareketidir. Egzersizin faydasını görebilmek için hareketi doğru yapmak gerekir.

Sırt üstü yatın ve ayaklarınızı kaldırın. Ayaklarınızı kaldırdıktan sonra dizlerinizi 90 derece kırın. Ellerinizi şakaklarınıza koyun. Pozisyon alındıktan sonra karnınızı sıkın ve nefes alın. Karnınızı dizlerinize doğru yöneltin ve nefes verin. Bu arada karın bölgesiniz sıkın. Omuzlarınızın yere değmemesine belinizi yerden kaldırmamaya dikkat edin. Göbeğinizi bacaklarınız arasında sıkıştırın.

Bel bölgesi için çapraz mekik hareketi

capraz-mekikÇapraz mekik hareketi bel ve göğüs bölgesi için ideal bir harekettir.

Sırt üstü yere yatın. Sağ ayağınızı kaldırın ve bükün. Şakaklarınızda olan sol elinizi dirsek kısmını bacağınıza doğru getirin. Sol omuz kısmından doğrularak sağ tarafınıza doğru eğilin. Nefes verin. Aynı hareketi diğer taraf için de yapın. Zayıflarken kaslarınızın da güçlendiğini göreceksiniz.

Şınav çekme hareketi

sinav-cekme-hareketiŞınav hareketi ile vücudunuzun çoğu bölgesini çalıştırıyor olacaksınız. Kalça kısmında sıkılaşma, kol kaslarında da güçlenme meydana gelecek.

Şınav pozisyonunu alın. Karnınızı sıkın ve nefes alın. Vücut olarak aşağı doğru eğilin. Tam vücut şeklinde omuzları kontrol edin. 25 saniye aşağıda bekleyin. Yüzünüz ileri doğru bakarsa hareketi daha rahat yapabilirsiniz.

 

 

 

 

Sırt üstü yere yatma hareketi

sirt-ustu-yatmaBu hareket ile karın, bacak, basen çalışacak ve yağ yakımı hızlanacak.

Sırt üstü yere yatın. Bacaklarınızı hafifçe havaya kaldırın. Ellerinizi ileri doğru uzatın. Omuzlardan başınızı yukarı kaldırın ve karnınızı sıkın. 10 saniye bu pozisyonda kalın. Yanmayı fark edeceksiniz. Hareketi tekrarlayın.

 

 

 

Plank hareketi

plank-egzersiziŞınav pozisyonu alın ancak kolunuzun dirsek bölümü yerde olsun ve dirseklere kadar olan bölüm yerde olsun. Kendiniz yukarı doğru itin. Her zamanki gibi karın sıkı içerde. 20 saniye kadar pozisyonda durun ve eski halinizi alın.

Yapacağınız bu hareketler zayıflamanızı sağlarken sıkı, fit bir görüntüye sahip olmanıza da yardımcı olacaktır. Ancak unutmayın ki hareketlerin yanın da sağlıklı beslenmek birinci kural.

Yorum yapın