Evde pilates nasıl yapılır?

Spora ayıracak vaktiniz veya maddi gücünüz yoksa eğer evde pilates yapabilirsiniz. Böylelikle spor salonlarına ayıracağınız zamandan tasarruf edebilirsiniz.

Pilatesin belli başlı kurallarına hakim olduktan sonra tek başınıza çok rahat yapabilirsiniz. Sporun birinci kuralı programlı olmaktan geçmektedir. Evde pilates yapacak olanların ilk başta en az 10 dakikalarını ayırmaları gerek. Alışma sürecinden sonra 20 dakika daha sonra en az yarım saat olacak şekilde program yapmak gerekir.

Evde yapacağınız hareketlerle göbek, kalça, bel hareketleri ile sıkı bir vücut elde edebilirsiniz. Vucüdunuzu ısıtmadan hareketlere başlamak daha sonra sakatlanmalara neden olabilir. Bu nedenle önce kendinizi esnetin daha sonra hareketlere başlayabilirsiniz. Pilatesin en büyük özelliği nefes egzersizlerini doğru yapmak.

Pilates kadınların çoğunlukla tercih ettiği sporlardan biridir. Pilates vucüdunuzun sıkılaşmasına çok fayda sağlayacaktır. Sağlıklı yaşam spor yapmakla başlar. Pilates kendinizi zinde hissetmenize fayda sağlayacaktır. Her gün düzenli olarak yaparsanız faydasını daha çok göreceksiniz.

Yeni başlayanlar için evde rahatlıkla yapacağınız pilates hareketleri;

Göbek hareketi

Bacaklarınızı uzatın dik bir duruş konumunda durun. Daha sonra belinizi düz gelecek şekilde yere yatın ardından ayakları elleri ve boynunuzu bükmeden havaya kaldırın. Bacaklar ve kollar arasındaki aralığı dar tutun. Bu arada nefesinizi vermeyi unutmayın.

Sır üstü yatın. Daha sonra ellerinizi havaya kaldırarak göbeğinizi sıkıştırın Bu nokta da nefes verin. Yatarken geri nefesinizi alın.

Bel ve kalça hareketi

Bu hareket pilatesin en etkili hareketlerinden biridir. Sırt üstü yere yatın. Ellerinizin yardımıyla bacaklarınızı belinizle beraber yukarı kaldırın. En son noktaya kadar bacaklarınızı getirin. Bu şekilde dururken bacaklarınızı dizden kırın bir bacağınızı öne diğeri arkada kalacak şekilde ayırın.

Kemiklerinizin üzerinde oturuş pozisyonu alın ve ellerinizi arkadan destekleyin. Daha sonra bacaklarınızı havaya kaldırın nefes alın bacaklarınızı ayırırken nefes verin.

Yorum yapın